پنج‌شنبه 28 خرداد 1388 ساعت 11:20 ق.ظ


دیروز گذارم افتاد به شهر. تقریبن همه جا عکس های اقای کرزی را پاره کرده بودند. اما کسی گفت که عکس های اقای کرزی در غرب کابل بیشتر سالم مانده تا در بقیه قسمت های شهر.


پاره کردن عکس نامزدان انتخابات ریاست جمهوری کار خوبی نیست. نشان از سطح پایین فرهنگ مدارا و تحمل می دهد اما می تواند جنبه های دیگر از هستی سیاسی جامعه را نشان دهد: تنوع و مخالفت. 


بگویید مخالفت تا مخالفت..... اما نبض وجود مخالفت می تواند برای جامعه ما مفید هم باشد. چون وجود فضای مخالف باعث عملکرد محتاطانه و خردگرایانه تر می شود و این برای ما خیلی مفید است.  من طرفدار تنوع و اختلافم. کشور من بیش از هرچیز از یکنواختی اش و تمرکز بر یکنواخت سازی رنج برده است. یکی از جنوب می خیزد- مثلن ملای لنگ یا ملای کور- و با یک نعره تکبیر همه را برای کشتن و ویران کردن و ... بسیج می کند. 


فرهنگ اعتراض و اختلاف فرهنگ پویای است. لازمه مهم دموکراسی است. چون اختلاف و اعتراض مردم و دولت را به گفت و گو ( یا هم در شکل بسیار فاجعه آور ان ، به جنگ ) می اورد که مسامحه، منطق، و دیگر پذیری  حاصل نهایی ان است. 


دیروز یکی گفت که پاره کردن پوستر های تبلیغاتی شخصیت ها کار نادرستی است. گفتم بلی. اما مخالفت ها را نباید محکوم کنیم باید به ان ها تن دهیم. یعنی نکته حرکت ما درک همین واقعیت باید باشد که مردم پوستر های تبلیغاتی شخصیت های را که نمی خواهند بر انها حکمروایی کنند ، پاره می کنند. 
del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo