سه‌شنبه 12 خرداد 1388 ساعت 08:48 ق.ظ


کرزی یا ادم پس پرده کرزی خیلی چالاک است. یکی یکی نفر ها را از سر راه برداشت تا دوباره رییس جمهور باشد. گل اقا را تطمیع کرد ، با اوردن فهیم با خود جبهه ملی را تضعیف کرد و با هوشمندی احدی و جلالی را نیز از سر راه برداشت تا از پارچه پارچه شدن رای پشتون جلوگیری نماید. این اشرف غنی ؟اخ که ...است!   اینک کرزی  اخرین مانع جدی را که ایتلاف محقق و دوستم بود هم از سر راه برداشته است. به این می گویند خلع سلاح انتخابات. دست انتخابات تان تا ....خلاص!

 

نمی گویم بد است. کرزی فقط از موقعیت و هوش خود استفاده کرده است و جرمی را مرتکب نشده است. دموکراسی را هم از بین نبرده است. اصلن خوبی و بدی اش به این مساله نسبت می گیرد که با کرزی سرنوشت سیاسی کشور به کجا می رود. من جدا نگران پایداری دولت افغانستانم اگر کرزی دوره بعدی همان کرزی باشد که تا حال بوده هیچ امیدی برای بهبودی نیست.

 

حرف های است که کرزی میان اینکه برود و بماند اما یک نقش سمبولیک داشته باشد دومی را برگزیده است و ظاهرا کسانی در صدد اند تغییرات زیادی را در نحوه مدیریت افغانستان بوجود بیاورند. در کنار طرح کمیسیون ملی اجرایی برنامه های برای ایجاد کونسول های حکومتی برای چهار زون اداری در غرب ، جنوب ، شرق ، شمال و مرکز افغانستان وجود دارد. فدرالی کردن غیر رسمی نظام؟

 

 برای همین باید محقق و دوستم با مردمان کرزی کنار می امدند؟ ایا انچه محقق و دوستم را وا داشت تا از کرزی حمایت کنند مسایل بیشتر از 20 فیصد سهم در دولت و انکشاف متوازن بوده است؟ خدا خبر.

 

اما به گمان غالب ، اینکه ایتلاف محقق و دوستم از عبدالله حمایت نکردند و از کرزی حمایت کردند بخاطر این بود که موقعیت اقای عبدالله نیز غیر قابل اعتماد بود و در اوایل احتمال اینکه عبدالله با کرزی یکجا شود خیلی بیشتر ازین پنداشته می شد که محقق و دوستم با کرزی کنار بیایند. برای انها بهتر این بود که خود با کرزی بروند و بر موج سوار شوند.

 

 از نگاه عقلی حمایت محقق و دوستم از کرزی کار درستی است . انها گزینه ی دیگری نداشتند. اما بخش دیگر قضیه این است که انها با حمایت شان عمر این ادم بی کفایت را تمدید کردند. اینکه کرزی با انها چی خواهد کرد، زیاد هم قابل پیش بینی نیست.

 

اما یک سوال: چرا حمایت محقق و دوستم از کرزی باید به معنای حمایت هزاره و ازبک از کرزی باشد؟ 


del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo