چهارشنبه 6 خرداد 1388 ساعت 02:41 ب.ظ


وقتی برای بار اول برنامه زشت و زیبا را در تلویزیون طلوع  دیدم  برایم جالب واقع شد. باخود گفتم که بالاخره ذهن یکی دراین کشور کار می کند. اما وقتی برنامه را تعقیب کردم دیدم که چه بد های که ما با طرح های خوب نمی کنیم!


برنامه زشت و زیبا ویژه زنان است. دراین برنامه از زنان و دختران افغان دعوت می شود که روی برخی مسایل مربوط به زن و زنانگی و رابطه میان زن و مرد در جامعه ی افغانستان صحبت کنند. خود طرح  عالی است. فرصتی است برای کشانیدن گفتمان جنسیت در جامعه ی افغانستان به یک سطح بالاتر و جدی تر. 


اما دراین  قحطستان استعداد یکی را بنام اقای وحدت پیدا کرده اند که نه چیزی از بحث جنسیت و جامعه می داند و نه حتا اصول رسانه ی را بلد است. وی با مداخلات بی مورد و رویکرد مرد خوی اش به موضوعات مورد بحث خانم ها ، سطح بحث را در حد شوخی ها پایین می آورد  و اجرای این طرح زیبا را زشت می سازد. 


 در کشوری که چنین برنامه های باید به منظور ایجاد تحول در دیدگاه های فرهنگی و اجتماعی حاکم مورد استفاده قرار گیرد .... مجری این برنامه دنبال پرسش های از قبیل کی پرخور است، زن یا مرد؟ و یا سوالات کاملا بی منطق مثل این که کی با منطق است، زن یا مرد؟ می گردد.  این چیزی نیست به جز تقلیل دادن مساله جنسیت و خصوصا زن به شوخی و به اصطلاح ساعت تیری. در واقع  ،  این همان رویکردی سنتی به مساله ی زن در جامعه ما است  که از طریق ان خواسته ایم مساله ی زن را در جامعه خود مسکوت کنیم و فرصت جدی شدن ان را از میان برداریم. 


دلهره اصلی دراین رویکرد چیست؟ از چه چیزی می ترسیم؟
del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo