پنج‌شنبه 10 اردیبهشت 1388 ساعت 09:47 ق.ظ

با وجود که چندین روز از شروع ثبت نام کاندیدان ریاست جمهوری گذشته است اما خبر از کاندیدان ریاست جمهوری چندان وجود ندارد. می گویند این روز ها جلالی نیز با کرزی رفت و امد زیاد دارد. نکند که این ادم ها دوباره یک رقم باهم ساز بیایند و کرزی تنها کاندید قدرتمند میدان گردد؟  اگر کرزی دوباره به قدرت برسد یک چانس دیگر برای بهبودی وضع حکومتی و امنیتی در افغانستان از دست خواهد رفت.

احتمال می رفت جلالی خود را کاندید کند و در صورتیکه این کار را می کرد خطر جدی برای کرزی بوجود می اورد. گمانه زنی های نیز در مورد حمایت ایتلاف حزب وحدت اقای محقق و جنبش ملی اسلامی از جلالی وجود داشت اما انطور که معلوم می شود حزب وحدت محقق و جنبش ملی هنوز در مورد اینکه از چه کسی حمایت کنند و یا کاندید خود را معرفی کنند تصمیم مشخصی ندارند.

اگر جلالی با کرزی به تفاهمی برسد ٬  انور الحق احدی و اشرف غنی احمدزی به هیچ عنوان تا اخر با کرزی مبارزه نخواهند کرد و با نفع کرزی کنار خواهند رفت. دران صورت  ایتلاف وحدت محقق و جنبش دوستم میان داکتر عبدالله و کرزی از کدام یکی حمایت خواهد کرد؟

انچه که معلوم است این است که این ایتلاف از کرزی حمایت نخواهد کرد چون جنرال دوستم به گونه ی توسط کرزی تبعید شده است و محقق با در نظر داشت اینکه اقای خلیلی به عنوان معاون دوم کرزی همچنان در منصبش باقی خواهد ماند ٬ حاضر نیست از کرزی حمایت کند.  جنبش که از اول از عبدالله حمایت نکرد و دلیلی ندارد که  از موضعش برگردد.

اگر مساله ایجاد وزنه سیاسی قوی باشد بهترین گزینه برای ایتلاف وحدت و جنبش حمایت از رمضان بشر دوست است. اما ایا بشر دوست اهل معامله است؟

بشر دوست را کسی جدی نمی گیرد اما او یکی از خطرات بسیار جدی برای هر کاندید دیگر می تواند باشد.  او همان کس است که بیشترین رای را برای ورود به پارلمان افغانستان از طرف شهریان کابل دریافت کرد و خیلی مهم تر اینکه او از برچسب های قومی و معامله گری دور مانده است. این ها می توانند خیلی برای تقویت موقف او مهم باشند. اما مساله ی که در مورد او مطرح است این است که ایا او می تواند کشور را رهبری بکند؟

دموکراسی در افغانستان ممکن است کسانی مثل بشر دوست را به راس قدرت بیاورد اما قدرت در افغانستان همیشه از رفتن زیر دست چنین کسانی سر باز می زند. قدرت مرکزی ترین مساله ی افغانستان است و دموکراسی ضرورتن پاسخی برای ان نیست. 

انچه دموکراسی در افغانستان را موضوع بی ربط به قدرت می سازد دو چیز است:

اول :  اهرم های قدرت در افغانستان در دستگاه دولت قرار ندارند و قدرت سرمایه دولت و بیروکراسی نیست بلکه ملک نهاد های غیر حکومتی است که محیط سیاسی حکومت در افغانستان را شکل می دهند .

 دوم : افغانستان یک کشور ( آهسته می گویم) غیر مستقل است! این یکی از مهم ترین مسایل پیرامون دولت و حاکمیت سیاسی در افغانستان است.

پ.ن: به احتمال بسیار قوی انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان به دور دوم خود خواهد رسید--البته اگر انتخاباتی در راه باشد.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo