X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی
دوشنبه 7 اردیبهشت 1388 ساعت 02:54 ب.ظ

فردا هشت ثور است. برای من امروز که هفت ثور است مهم تر از هشت ثور است. این دو اتفاق از طنز های جالبی تاریخ افغانستان است.


هفت ثور از هر نگاه اتفاقی ارزشمندتر( از نظر سیاسی) از هشت ثور است. هفت ثور یک برنامه ی سیاسی- حکومتی را بهمراه خویش اورد که در تاریخ افغانستان بی بدیل بود. هشت ثور هیچگونه امتیازی را ازین دیدگاه همراه نداشت گرچند هشت ثور سراغاز تحول های عمیقی در حوزه ی اجتماعی گردید که رویکرد عمومی نسبت به مساله قدرت را در افغانستان متحول کرد. هشت ثور اگر اهمیتی هم داشته باشد ازین نظر است. اما اگر در چارچوب نظام سیاسی-حکومتی به اتفاق هشت ثور ببینیم هشت ثور اتفاقی است که تشتت و بی نظمی کامل سیاسی در افغانستان را بهمراه داشت .  گروه های مجاهدین فاقد هر نوع اندیشه و برنامه حکومتی بودند. هر چند در سطح پروپاگند از نظام اسلامی حرف می زدند اما هیچ یکی از نخبگان این گروه ها فهم روشنی از مساله دولت و حکومت نداشت و نه راهکاری برای حاکمیت در میان انها وجود داشت.


طالبان به مراتب بهتر و منسجم تر و با برنامه تر از مجاهدین بودند و برنامه ی برای حاکمیت و حکومت در افغانستان داشتند: چیزی که در دولت کرزی نیز تا حدودی زیادی غیر حاضر است. راز پیروزی طالبان نیز همین بود و دلیل ضعف دولت در حال سقوط کرزی نیز همین است.  طالبان در شرایطی فعلی نیز قوی تر از گروه های مجاهدین در دهه هشتاد  ( با همه پشتوانه تسلیحاتی و اقتصادی که دریافت می کردند) اند و دولت کرزی یک پنجم توانایی های دولت نجیب را ندارد.  در یک مقایسه کلی٬‌ اگر نیروهای خارجی را از یک طرف معادله قدرت بر داریم طالبان طرف سنگین تر قدرت را شکل خواهند داد. این مساله خیلی مهم است!

هشت ثورگرچند از نظر نظامی یک پیروزی می تواند قلمداد شود اما یک باخت کامل به حساب می اید چون  پیروزی چیزهای دیگر و غیر از برد تفنگ را شامل می شود و از جمله استقرار یک نظام سیاسی و برنامه ی حکومتی.


del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo