X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی
سه‌شنبه 1 اردیبهشت 1388 ساعت 09:59 ق.ظ

حتمن خبر شدید که در جلسه رای اعتماد گیری کریم خرم در پارلمان چی گذشت.  کسانی که در جلسه استیضاح وی سخنان او را قانع کننده نیافتند و خواستار به رای گذاشتن او شدند به او رای اعتماد دادند.

اول که هیچ جای این مساله عجیب نیست. چون در دموکراسی افغانی این کار ها زیاد می شود! و دوم ٬ چه کسی حق دارد از نمایندگان بپرسد که چطور چنین شد؟ اگر با نماینده تان مخالفید چی می توانید علیه او انجام دهید؟

هیچ مکانیزم پاسخگویی و حسابدهی و ....به عنوان راه بازخواست  از نمایندگان در قبال تصمیم گیری های ان ها وجود ندارد. و تازه اگر وجود داشته باشد چی ؟

 تعداد بسیار زیادی از نمایندگان پارلمان در یکسال یک بار به محله های انتخاباتی شان ( جای که از مردم رای بدست اوردند ) نمی روند و کسانی در میان نمایندگان پارلمان افغانستان وجود دارند که در سه سال گذشته یکبار به ولایت و ولسوالی شان سفر نکرده اند. یا بخاطر مسایل امنیتی این کار را نکرده اند و یا اصلن مهم ندانسته اند که با مردم شان در ارتباط شوند و به خواست های انها گوش بدهند.

با این وضع سوال اصلی این است که ایا این نمایندگان هنوز نماینده مردم اند؟ انها از چی نمایندگی می کنند وقتی رابطه ی با مردم شان ندارند؟ معلوم است که با این حال این تعداد از نمایندگان که تعدادشان کم نیست -و اکثر نمایندگان مناطق جنوبی و جنوب شرقی را شامل می شود- هیچ گونه مشروعیتی برای نمایندگی ندارند و نمی توانند نماینده مردم قلمداد شوند.

خب. حتمن می گویید به چه فکر ها که نیستم! راست می گویید. فقط خواستم بروز کنم.


del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo