X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی
شنبه 15 فروردین 1388 ساعت 09:54 ق.ظ

من از مصالحه با طالبان هراس دارم. در موقعیتی که طالبان از نظر تبلیغاتی و از نظر روانی جنگ شان با دولت افغانستان و نیروهای خارجی خود را در حال برد می بینند مصالحه با ان ها به معنای پذیرفتن و موجه دانستن گفتار طالبانیزم است. این می تواند برای مردم افغانستان خطرناک باشد. خطرناک تر برای مردمی است که با گفتار طالبانیزم رابطه ی ندارند و دقیقن از نظر فرهنگی فرسنگ ها با قبایل پشتون که طالبان در میان انان نفوذ و امنیت دارند فاصله دارند. این مردم باید کمی خود را تکان دهند و در برابر طرح سیاسی مصالحه در شکل توافق اقای کرزی با تعداد از رهبران طالبان مقاومت کنند. باید بر سر جزییات این طرح با دولت وارد گفت و گو شوند.


چرا کسی صدایش را بلند نمی کند؟ ایا مردم واقعن خطر را نمی بینند ؟ یا اینکه واقعن کسی باور دارد که اقای کرزی با طالبان خوب صلح می کند؟


افسانه طالبان خوب ذهن تعداد زیادی را به خود مصروف کرده است. اما چنین طالبی واقعن وجود ندارد. اگر طالب خوبی هم هست با طالب بد مخالف نیست. ایا کسی تا حال شنیده است که مثلن ملا سلام ضعیف و یا ملا متوکل ویا ملا رحمانی -که در رفاه تمام با اکمالات خوب از طرف حکومت کرزی در کابل زندگی می کنند - یکبار مخالف طالبان حرف زده باشند و در برابر جنایت های طالبان ایستاده باشند؟


طالبان مثل ملا متوکل ممکن است ادم های خوب و بی ازاری باشند چون برای فعلن به سود شان است در کابل بمانند و سرمایه حکومت کرزی را به مصرف برسانند اما در کل فرق شخصیتی میان او و ملا عمر و گفتار طالبانیزم به اندازه ی نیست که میان انان انشعاب و اختلاف ایجاد کند. ملا رحمانی و ملا سلام و متوکل هیچگاهی چون به اصطلاح میانه رو اند ٬ بر علیه ملا عمر نمی خیزند. بنابراین باید این نکته را بدانیم که طالب میانه رو ضرورتن طالب مخلاف ملا عمر و حقانی و القاعده نیست. اگر چنین می بود ما باید شاهد بوجود امدن انشعاب های در میان طالبان می بودیم.


گذشته از ملا سلام و متوکل ٬ ایا تا حال شنیده اید که تعداد زیادی از مردم پشتون بر علیه جنایت های طالبان انجام می دهند بوضاحت موضع گرفته باشند؟ کدام سیاست مدار و یا روشنفکر پشتون را می شناسید که مخالفت شان را با مصالحه با طالبان اعلام کرده باشد و در خط مخالف طالبان قرار داشته باشد؟ طالبان اژدهای است که در حال خوردن جامعه ی پشتون است اما چرا جریانات سیاسی پشتون برای جنگ با این اژدها از خود علاقه ی نشان نمی دهند؟ بخاطر همان منطق منحط قومی است که می گوید: بد ما بهتر از خوب دیگران است؟


ازین سوال ها این نتیجه را نگیرم که بگوییم پشتون ها همه طالب اند. اینطوری نیست اما حقیقت این است که پشتونی که طالب نیست حد اقل جدن مخالف طالب هم نیست یا حد اقل در برابر طالبان ساکت است. و نکته ی دیگر این است که همه پشتون ها واضح است که طالب نیستند اما این نیز واقعیت دارد که همه طالبان پشتون اند. ایا برای همین پشتون های غیر طالب با انها مخالفت جدی نمی کنند؟


اما دیگران یعنی غیر پشتون ها چرا ساکت اند؟ همه خواب اند یا هشیار تر ازانچه می بینیم شان٬ انها فکر می کنند که طالبان یک مساله ی سیاسی-منطقه ی است و روزی طوری حل می شود و ربطی به ما ندارد. شاید. گاهی منطق و حس متعارف درست تر از ارزیابی های ماست اما....

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo