پنج‌شنبه 29 اسفند 1387 ساعت 11:27 ق.ظ

سال نو می شود اما روزگار ما نه. روزگار ما چه وقت نو می شود؟


زیاد دراین مورد چرت زدم اما نگاه و نظری قوی تر از عقیده یک راننده تکسی که مرا دیروز شام از شهر نو به کوته سنگی اورد٬ نیافتم. او منطق ساده اما قویی داشت. گفت ما باید یک کار ساده کنیم. یک اعتراف. اعتراف به اینکه ما بدیم.


او می گفت که تا نگاه مان را به خود و رفتار مان تغییر ندهیم هیچ چیزی را تغییر نداده ایم. ما باید اعتراف کنیم که ما دزدیدم. چون در واقع دزدیدی می کنیم. ما باید اعتراف کنیم که ما مسلمان نیستیم چون واقعن مسلمان نیستیم یعنی هیچ کار ما مطابق اخلاق مذهبی ما نیست. ما به فساد الوده ایم٬  دزدی می کنیم٬ انسان می کشیم٬ تعصب می ورزیم و.... اما از سر بد جنسی و بد اخلاقی که در نتیجه این کار ها بدست اورده ایم ٬ هرگز حاضر نمی شویم بپذیریم که ما فاسدیم٬ دزدیم ٬‌ بی رحم و قاتل و متعصبیم. این بزرگترین فاجعه ماست.


به نظر من نیز بزرگترین بد بختی ما عدم صداقت و عدم شهامت ما برای سیاه دیدن سیاهی های ماست. ما باید به همه انچه افتخار های کاذب در زندگی ما را شکل می دهند٬ شک کنیم به شمول افسانه تاریخ زرین چند هزار ساله. به سلامت فرهنگ و اعتقاد خود شک کنیم و خود را زیر مایکروسکوب مطالعه قرار دهیم. شاید ان وقت روزگار واقعن برای ما نو شود.


نوروز را بیاییم با چنین نگرشی اغاز کنیم!


del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo