سه‌شنبه 27 اسفند 1387 ساعت 10:07 ق.ظ

جنگ رسانه ی میان تلویزیون امروز و تلویزیون تمدن رفته رفته به اوجش می رسد. دیشب نجیب کابلی مستقیما شیخ اصف محسنی را مورد حمله قرار داد و حتا گفت که شیعیان با محسنی نیستند و جوانان هزاره از وی ( کابلی ) در برابر شیخ اصف حمایت می کنند. به گفته ی  او هزاره ها زخمی را که محسنی به انها زده است از یاد نبرده است.

راستش قبل از پخش برنامه من کمی نگران بودم. در تبلیغات برنامه که شب های قبل پخش شد موارد وجود داشت که جدن قابل نگرانی بود.  برای همین همراه با چند دوست کوشش کردیم به تلویزیون امروز تفهیم کنیم که طوری برنامه را اصلاح کند که زمینه ی برای بهره برداری های سیاسی از ین مساله به شکل ایجاد اختلاف میان شیعیان و سنیان بوجود نیاید . در برنامه دیشب گویا اصلاحاتی در برنامه اورده شده بود تا ازین کار جلوگیری شود. این تا حدودی خوب بود.

نگرانی من بیشتر بخاطر پیامد های ناشی از یک تعبیر سیاسی به منظور انکشاف دادن این جنجال به سطح یک درگیری گروهی  بود.  هنوز این نگرانی وجود دارد و ممکن تعدادی به فکر بسیج یک تعداد برای حمایت از محسنی باشند. گرچند گمان نمی رود این کار توفیقی داشته باشد اما این کار کاملن هم بعید نیست . این در حالیست که به گفته کابلی دانشجویان و از ولایت های مختلف جنوبی به  او زنگ می زنند و از وی می خواهند که دست از به اصطلاح افشای حقیقت ها بر ندارد و به همه مردم بفهماند که رهبران شیعه ایران و به اصطلاح عمال انها در افغانستان چگونه با مذهب سنی دشمنی می کنند و حتا به حضرت عمر کلمات نا روایی را بزبان می رانند.

به نظر من این در گیری در کنار اینکه غیر منطقی است٬ غیر قانونی نیز است. بنابراین دولت باید بکوشد جلو این نفرت پراگنی ها را بگیرد. بدون شک هم جمهوری اسلامی ایران و هم کشورهای عرب و از جمله عربستان سعودی می توانند خیلی ساده ازین جنجال بهره برداری سیاسی کنند. بنابراین این کار از نظر سیاسی نیز برای مردم افغانستان خطرناک است. در صورتیکه بهره برداری های سیاسی ازین جنجال توفیق بیابد پیامد های ان برای هزاره ها دو برابر فاجعه اور خواهد بود. یکی از پیامد های این کار در صدر امدن و برجسته شدن دوباره هویت مذهبی هزاره هاست که به هزار و چند دلیل برای جامعه ما کشنده است. انوقت کسانی دو باره در سطح به اصطلاح رهبری سیاسی در جامعه هزاره قرار خواهند گرفت که اثر ناگواری بر سرنوشت سیاسی-تاریخی ما در گذشته داشته اند.

بنابراین ٬ به نظر من باید تلاش شود این درگیری ها میان شیخ اصف و نجیب کابلی شخصی نگه داشته شود و وزارت فرهنگ افغانستان در چارچوب قانون مطبوعات و رسانه ها به این مساله رسیدگی کند. چون استفاده از رسانه ها برای نشر خصومت های شخصی و نفرت پراگنی خلاف قانون است.

رسانه ها بزرگترین درد سر برای به اصطلاح دموکراسی! افغانستان است. یک چیز که در رسانه های افغانستان حضور ندارد و باید طبق نرم های دموکراتیک ساختار اصلی برای ازادی نشرات و ازادی بیان باشد مسوولیت است. مسوولیت در برابر پیامد های اجتماعی برنامه های و تبلیغات رسانه ی . رسانه ی مسوول رکن اساسی یک جامعه ی دموکراتیک و با ثبات است. با توجه به نقش بسیار عمیق رسانه ها در اثر گذاری بر اذهان عامه و نقش بسیار موثر ان به عنوان نهاد های خلق اگاهی در فضا سازی سیاسی و فرهنگی ٬ خطری که یک رسانه می تواند برای جامعه داشته باشد به مراتب بیشتر از نیروهای مسلح در حال جنگ با یک جامعه است.

رسانه ها در افغانستان در بحران اخلاق رسانه ی به سر می برند. محتوای بسیار از اگاهی های رسانه ی و برنامه های تلویزیونی در افغانستان را ژورنالیزم به اصطلاح زرد شکل می دهد که جنجال افرینی و غوغاگری را به هدف کار مطبوعاتی تبدیل کرده است. در همه ای تلویزیون های خصوصی نگرشی به مطبوعات حاکم است که گویا غوغا گری و جنجال افرینی زیر عنوان افشا گری رسالت اصلی مطبوعات در جامعه ما ست. برای رسیدن به این هدف نشر دروغ و توطیه هم حتا ضرور دانسته شده است.  از مصاحبه ها به مثابه ابزار روحیه کوبی و بازجویی پلیسی گونه از مهمان ها ی برنامه ها استفاده می شود. به عنوان مثال برنامه پرس و پال تلویزیون طلوع طوری است که گرداننده ان مدام با مهمان برنامه درگیر می شود و مصاحبه تبدیل می شود به یک استنطاق کامل پلیسی. تقریبن تمام تلویزیون های دیگر نیز همین گونه اند.

مطبوعات ما باید رسالت اصلی شان را در سایه مسوولیت پذیری در برابر جامعه و مراعات اخلاق رسانه ی باز شناسند و مرز میان ازادی بیان و نفرت پراگنی را مراعات کنند. نگرش حاکم بر نحوه سیاست رسانه ها ی خصوصی در افغانستان این است که هرقدر جنجال برپا شود همانقدر رسانه زیر نام ازادی بیان امتیاز می گیرد و گامی نزدیک تر به سمت بردن جایزه شجاعت از طرف نهاد های بین المللی بیگانه با زمینه اجتماعی رسانه ها در افغانستان بر می دارد. این نگرش باید به نفع سیاست گذاری های مسوولانه و مسوولیت پذیر در قبال نشرات در رسانه های ما تغییر کند.

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo