دوشنبه 14 بهمن 1387 ساعت 11:33 ق.ظ

اینجا دو نوشته از دوست من نعمت الله ابراهیمی را بخوانید. نوشته ها به انگلیسی اند. ابراهیمی پژوهشگر جوانی است که در دانشگاه اقتصاد لندن ، البته از کابل ( از طریق اموزش راه دور) درس می خواند. برداشت و روایت او از اتفاقات سیاسی و اجتماعی در هزاره جات در طی سی سال گذشته در خور توجه و ستایش است. با انکه نوشته های وی نمی تواند خالی از ضعف و کاستی ها باشد، تلاش های او می تواند در حوزه افغانستان شناسی از یک دیدگاه درونی ما و علاقمندان به مسایل افغانستان را کمک زیادی کند.

حضور خود ما افغانستانی ها در حوزه پژوهش های اجتماعی، سیاسی و تاریخی شرط کلانی برای خلق اگاهی بومی و انتشار روایت درست و نزدیک تر به واقعیت در حوزه افغانستان شناسی است. یکی از مسایل بسیار مهم و استراتیژیک از نظر اگاهی رسانی در مورد یک جامعه دروازه بانی اطلاعات در مورد ان جامعه است. برخی از پالیسی های نادرست و جانبدارانه و سطحی حاصل کارکرد تحقیقات پژوهشگران خارجی در مورد افغانستان است که معمولا نفرات مشخصی و یا حلقات مشخصی را در افغانستان می شناختند که به عنوان دروازه بانان اطلاعات در مورد افغانستان عمل می کرده اند ، اما در برخورد هایشان با مسایل مهم اجتماعی -تاریخی بیشتر سیاسی بودند تا اکادمیک.

برخی ازین کسان معدود از افغانستان کسانی اند که طی چندین سال گذشته کرسی دانشگاه های غربی را در اختیار داشته اند و اگاهی نادرست و جانبدارانه ی را در مورد افغانستان در اختیار دانشجویان و  محققان غربی قرار می داده اند.

حلقات اکادمیک و پروهشی نقش بسیار مهمی در جهت دهی افکار و پالیسی سازی در مورد یک جامعه دارند ( خصوصن در قالب سیاست های بین المللی و حضور کشورهای قدرتمند در سیاست درونی جوامع مثل افغانستان). ازین رو برخورد احتیاط امیز با داده های تیوریک و تاریخی در مورد افغانستان از سوی پژوهشگران غربی و یا تعدادی از اکادمیسین های سیاسی افغان شرط لازم برای ارزیابی اندیشه ها و افرینش های به اصطلاح علمی در مورد افغانستان است.

حضور پژوهش گران بیشتر داخلی در حوزه تحقیقات اجتماعی و تاریخی در افغانستان پیش شرط عمده برای خلق اگاهی درست ، مسوولانه و راهگشا در حوزه افغانستان شناسی است. 

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo